Mikrodermoabrazija i Dermoabrazija: Sve što treba da znate

Micika Blog 2025-02-22

Sve o mikrodermoabraziji i dermoabraziji – koristi, postupak, iskustva, cene i saveti za negu kože nakon tretmana.

Mikrodermoabrazija i Dermoabrazija: Sve što treba da znate

U potrazi za savršenim tenom, mnoge osobe se okreću kozmetičkim tretmanima poput mikrodermoabrazije i dermoabrazije. Ove metode su postale veoma popularne zbog svoje efikasnosti u rešavanju problema kao što su ožiljci, proširene pore, fleke i bore. U ovom članku ćemo detaljno objasniti šta su ovi tretmani, kako se izvode, koliko koštaju i šta možete očekivati nakon njih.

Šta je mikrodermoabrazija?

Mikrodermoabrazija je neinvazivna procedura koja se koristi za površno uklanjanje stratum korneuma (mrtvih ćelija kože) i stimulaciju obnavljanja kožnih ćelija. Postupak se zasniva na dejstvu mikrokristala ili dijamantskih glava koje se sistemom aspiracije nanose na kožu, vršeći time blagi piling. Ovim se postiže glatkoca kože, redukcija finih linija, fleka i manjih ožiljaka.

Kako se obavlja tretman?

Tretman podrazumeva površnu abraziju epiderma kože. Može se kombinovati sa hemijskim pilingom kako bi se pojačalo dejstvo. Traje oko 30 minuta, a preporučuje se serija od 4-10 tretmana u razmaku od 2-3 nedelje, u zavisnosti od stanja kože.

Koje probleme rešava mikrodermoabrazija?

  • Suncem oštećenu kožu
  • Hiperpigmentaciju i staracke pege
  • Ožiljke od akni
  • Proširene pore
  • Plitke bore

Šta je dermoabrazija?

Dermoabrazija je agresivniji postupak u odnosu na mikrodermoabraziju, gde se skida površinski sloj kože pomoću rotirajućeg uređaja sa abrazivnim glavama. Ovaj tretman se koristi za duboke ožiljke i veće neravnine na koži. Zahteva duži period oporavka i strogo izbegavanje sunca.

Da li su tretmani bolni?

Mikrodermoabrazija je bezbolna procedura koja se obavlja bez lokalne anestezije. Može izazvati blago crvenilo koje brzo nestaje. Dermoabrazija može biti neprijatnija i zahteva anesteziju.

Priprema i nega nakon tretmana

Pre tretmana je neophodno da koza bude zdrava i neosetljiva. Pacijentkinja treba da ima čisto lice bez šminke i kremi. Nakon tretmana se ne sme izlagati suncu zbog rizika od iritacija i pigmentacija. Koriste se reparativne i umirujuće kreme sa visokim SPF faktorom (50+).

Iskustva i rezultati

Mnoge osobe koje su probale mikrodermoabraziju zadovoljne su rezultatima. Fleke i ožiljci postaju manje vidljivi, pore se sužavaju, a ten izgleda svežije i mladoliko. Međutim, efekti su individualni i zavise od tipa kože.

Neke osobe su imale negativna iskustva, posebno kada su tretmane radile neobavežene osobe. Važno je istaknuti da se ovi postupci moraju obavljati isključivo u stručnim ustanovama.

Cene tretmana

Cene variraju u zavisnosti od klinike i grada. Mikrodermoabrazija se kreće od 2.000 do 3.500 dinara po tretmanu, dok je dermoabrazija skuplja - oko 250 evra za pojedinačne ožiljke. Preporučuje se najpre konsultacija sa dermatologom kako bi se odredio najpogodniji tretman.

Zaključak

Mikrodermoabrazija i dermoabrazija su efikasni tretmani za poboljšanje kvaliteta kože, ali zahtevaju stručno sprovođenje i pravilnu negu nakon postupka. Pre odluke o tretmanu, savetujte se sa dermatologom i pažljivo odaberite kliniku sa dobrom reputacijom.

Komentari
Trenutno nema komentara za ovaj članak.